Back to All Brackets

Spring Shootout 2016

Boys 15U Division

 

SRMS= Sauk Rapids Middle School, Sauk Rapids, MN
WRC= Whitney Recreation Center, St. Cloud, MN
SCSU= St. Cloud State University Main Gym, St. Cloud, MN
SMS= Sartell Middle School, Sartell, MN
THS= Tech High School, St. Cloud, MN

 

1. Comets Elite J. Schmidt
2. Crossfire Nelson
3. Heat Wright
4. WOTN Swedberg
5. Blaine
6. MN Rebels
7. MN Falcons
8. Fury Hines
9. MN Rise
10. MN Bball Academy
11. Team Tyus 2020
12. Byron
13. SE MN Lightning
14. MN Select McCabe
15. D1 MN Prospects
16. MN Suns
17. WOTN Erickson
18. Comets Elite R. Schmidt
19. Heat Walljasper
20. Twin Ports Pride
21. ECI
22. Net Gain Sports
23. Crossfire Bellefuille
24. MN Select Koch
25. SD Storm
26. Fury Kaupa
27. Comets Regional
28. Heat MacDonald
29. ATC Blitz
30. WC Wildcats Blue
31. Comets Blue
32. WOTN Castellano
33. WC Wildcats Orange
34. Brainerd
35. West Central United
36. Crossfire Bertsch 
 
Play In Games (1-4)

 

 (29) ATC Blitz 67

 

 

(31) Comets Blue 29

 

 

 (33) WC Wildcats Orange 49

 

 

 (35) West Central United 54

 

 #1 

 

 

 #2

 

 

 #3

 

 

 #4

 

SAT 

SCSU1

8:00am

ATC Blitz

 

 SAT

SCSU1

9:10am

 WOTN Castellano

 

 SAT

SCSU2

8:00am

 Brainerd

 

 SAT

SCSU2

9:10am

 Crossfire Bertsch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(30) WC Wildcats Blue

 

 

(32) WOTN Castellano 48

 

 

(34) Brainerd 61

 

 

(36) Crossfire Bertsch 57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Seeding Games for Losers of Play In Games

 

 L#1) Wildcats Blue

 

 

 L#3) WC Wildcats Orange

 

 

 

 

 Gm25

 

 

 Gm26

 

 

 

 

 SAT

SCSU3

 Wildcats Blue

 

 SAT

SCSU4

 West Central United

 

 

 

 5:20pm

 

 

 5:20pm

 

 

 

 

L#2) Comets Blue

 

 

L#4) West Central United

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Boys 15U Division

 

         

Comets Elite J. Schmidt

       LGm9) MN Falcons  

 

 

 

 

ATC Blitz

1v Play in #1

Comets Elite J. Schmidt

 

 




11:30am

 

 

 

 

 Gm13

SCSU2 10:20am

 Gm1

 

 

 

THS1

 

 

 

 ATC Blitz

12:40pm

ATC Blitz 

Crossfire Nelson 55

 12:40pm

 Comets Elite J. Schmidt

 

 LGm10)   Fury Hines (Winner)

 

 

 

 

 

SCSU2

2v3

 SCSU1

 

 

 

 

 

 

 

Gm21

Crossfire Nelson

SCSU3 9:10am

 Heat Wright 

 Gm9

 

 

 

 

 

 Blaine

 

 

Heat Wright 63

WOTN Swedberg 55

 

 Sun

  Comets Elite J. Schmidt

 

 

 

 

 

5:20pm

 Blaine

4v 5

 WOTN Swedberg

 9:10am

 

 

 

 

 

 

SMS2 

Gm14 

SCSU3 8:00am

 Gm2

 WRC2

 

 

 

 

 

 

 Blaine

11:30am

 Blaine 47


MN Falcons 69

 11:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

SCSU2

6 v 7 

 SCSU1

  MN Falcons

 

 

 

 

 

Sun

 

  MN Rebels

SCSU4  8:00am 

 MN Falcons

 

Sun

 

 

 

   MN Select McCabe

9:10am

 

 

 MN Rebels 23


Fury Hines

 

 

1:50pm

Comets Elite J. Schmidt

 

 

 

SMS1

 

 WOTN Castellano 

8 v Play in #2 

 Fury Hines

 

WRC3

 

 

 

 

 

 

Gm15 

SRMS1 12:40pm 

 Gm3

 

 

 

 

 

 

 

  MN Rise

4:10pm

WOTN Castellano 

MN Rise 49

 4:10pm

  Fury Hines

 

 

 

 

 

 

 

SMS2

9 v 10 

 SMS1

 

 

 

 

 

 

 

Gm22

 MN Rise

SCSU4 9:10am 

MN Bball Academy 

 Gm10

 

 

 

 

 

 

 

 

 MN Bball Academy 51


Team Tyus 2020

 

 Sun

 

 

 

 

 

  MN Select McCabe

7:40pm

 Byron

 11 v 12

 Team Tyus 2020

 9:10am

   Team Tyus 2020

 

 

 

 

 

 SMS1

Gm16 

 SCSU4 1:50pm

 Gm4

 WRC3

 

 

 

 

 

 

 

5:20pm

 Byron


SE MN Lightning

 5:20pm

 

 

 

 

 

 LGm21) ATC Blitz

 

  MN Select McCabe

 

SCSU2

 13v 14

 SCSU1

  Team Tyus 2020

 

 

 

   MN Rise 

 

9:10am

 

  MN Select McCabe

 SCSU4 12:40pm

 SE MN Lightning

 

 

 Sun

 

 

LGm22

SMS2

 

 

 MN Select McCabe


D1 MN Prospects

 

 

 

 5:20pm

 Comets Elite J. Schmidt

 

  MN Rise 

 

 

 Brainerd

 15v Play in #3

 D1 MN Prospects

 

 

 WRC1

 

 

 

 

 

Gm17

 SMS1 11:30am

 Gm5

 

 

 

 

 

 

 

  Brainerd

1:50pm

Brainerd

MN Suns 55

 3:00pm

  D1 MN Prospects

 

 

 

 

 

 

 

SMS2 

 16v17

 SMS1

 

 

 

 

 

 

 

Gm23

 MN Suns

 SMS1 10:20am

 WOTN Erickson

 Gm11

 

 

 

 

 

 Twin Ports Pride

 

 

WOTN Erickson 58

Comets Elite R. Schmidt 76

 

 Sun

D1 MN Prospects

 

 

 

 

 

6:30pm

 Heat Walljasper

 18v 19

 Comets Elite R. Schmidt

 10:20am

 

 

 

 

 

 

 SMS2

Gm18 

 SRMS1 10:20am

 Gm6

 WRC2

 

 

 

 

 

 

 

12:40pm

Heat Walljasper 53

Twin Ports Pride 25

 12:40pm

 

 

 

 

 

 

 

Twin Ports Pride

SMS2 

20 v 21 

 SMS1

  ECI

 

 

 

 

 

 

 

 Twin Ports Pride

SRMS2 10:20am 

 ECI

 

 Sun

 

 

 

  Crossfire Bellefuille

Sun

 

 

ECI 56


Net Gain Sports

 

 

 1:50pm

 

 

 

 

10:20am

 

Crossfire Bertsch

22v Play in #4 

Net Gain Sports

 

 WRC1

Heat MacDonald

 

 

 

SMS1

 

Gm19 

 SCSU3 12:40pm

 Gm7

 

 

 

 

 

 

 

  Crossfire Bellefuille

3:00pm

 Crossfire Bertsch


Crossfire Bellefuille 37

 5:20pm

 Net Gain Sports

 

 

 

 

 

 

 

SMS2

23 v 24 

 SMS1

 

 

 

 

 

 

 

Gm24

 Crossfire Bellefuille

SMS2 10:20am

 MN Select Koch

 Gm12

 

 

 

 

 

 

 

 

MN Select Koch 50

SD Storm 54

 

 Sun

 

 

 

 

 

 Crossfire Bellefuille

6:30pm

 Fury Kaupa

25 v 26

 SD Storm

 11:30am

Heat MacDonald

 

 

 LGm23) Brainerd

 

 

 SMS1

Gm20 

SMS1 9:10am 

 Gm8

 WRC2

 

LGm11)  ECI

1:50pm



ECI

 

10:20am

 

 

11:30am

Fury Kaupa 49

 Comets Regional 28

 1:50pm

 

 

LGm12)   Net Gain Sports


THS1

 

SMS2

 

 Fury Kaupa

SMS2 

27v 28 

 SMS1

  Heat MacDonald

 

 

 

 LGm24) Fury Kaupa (winner)

 

 

 

 Comets Regional

SMS2 9:10am

 Heat MacDonald

 

 

 

 

         

Heat MacDonald 59

         

 

 

 

 

 

 (LGm1)  Heat Wright 

 

 

 

WOTN Swedberg

 1:50pm

 Heat Wright 

 

 

 

Sun 

SMS1

 

 

 MN Bball Academy

5:20pm 

 LGm2

  WOTN Swedberg


LGm3) MN Bball Academy

5:20pm 

 SE MN Lightning 

 

 SCSU1

1:50pm 

Sun

SCSU2 

 

 

MN Bball Academy

 SMS2

 SE MN Lightning

 

 

 

LGm4)  SE MN Lightning

 

LGm5)  WOTN Erickson

 

 

 

  WOTN Erickson

3:00pm 

Sun

 Comets Elite R. Schmidt 

 

 

 

THS1 

 

 

  MN Select Koch

5:20pm 

(LGm6)
Comets Elite R. Schmidt

 

LGm7)  MN Select Koch

5:20pm 

SD Storm  

 

SCSU3 

3:00pm 

Sun

SCSU4 

 

 

 MN Select Koch

 THS3

SD Storm 

 

 

 

(LGm8)  SD Storm

 

WGm25) Wildcats Blue

 

 

 

 Wildcats Blue

8:00am

 Comets regional

 

 

 

SMS1 

 

 

  Wildcats Blue

11:30am 

LGm20) Comets regional

 

LGm19) Crossfire Bertsch

11:30am 

  Crossfire Bertsch 

 

SMS2

8:00am 

SMS1 

 

 

 MN Suns

 SMS2

 Crossfire Bertsch 

 

 

 

(LGm17)  MN Suns

 

(LGm18)
Heat Walljasper

 

 

 

 Comets Blue

8:00am 

 Heat Walljasper

 

 

 

 SRMS3

 

 

  Comets Blue

12:40pm 

LGm25) Comets Blue

 

LGm16) Byron

12:40pm 

  Heat Walljasper

 

SMS2 

9:10am 

SMS1 

 

 

 Byron

 SRMS3

 WC Wildcats Orange

 

 

 

LGm26) WC Wildcats Orange

 

 

 

 

 

 

 

WGm26) West Central United

 

 

 

 

 WOTN Castellano 

 10:20am

 

  West Central United

 

 

 

 SRMS3

 

 

 

  WOTN Castellano 

3:00pm


LGm15)  WOTN Castellano 



 

 3:00pm

  Crossfire Nelson

 

SMS2

LGm13) Crossfire Nelson

 

 SMS1

 

 

 

 11:30am

 

 

 

 

 MN rebels

 SRMS3

 

 Crossfire Nelson

 

 

 


LGm14) MN rebels